Для вас батьки

Консультація для батьків «Батьки перші вихователі»

Сім я- своєрідний центр формування особистості дитини, виховання її характеру, волі громадянської свідомості. Сім я – це первинне природне середовище , джерело духовної та матеріальної підтримки. Поміж усіх функцій, які виконує сім я , найважливіша - виховна.

Сімейне виховання — це зусилля, які докладають дорослі задля того, щоб молодші члени сім'ї відповідали їхнім уявленням про те, якою повинна стати дитина, підліток, юнак чи юнка. Сімейне виховання полягає у формуванні особистості дитини, розвитку її здібностей, інтересів, світогляду, духовної культури, передачі дорослими членами сім'ї соціального досвіду.

Перерахуємо декілька рекомендацій , які допоможуть нам у вихованні наших дітей.

* Ніколи не беріться за виховання в поганому настрої.

Виховання дітей — це одне з самих прекрасних занять людини і його, безперечно, повинні супроводжувати хороший настрій, спокій, схильність до спілкування.

*Ясно визначте, чого ви хочете від дитини ( і поясніть їй це), а також дізнайтесь, що вона сама думає з цього приводу.

*Надавайте дитині самостійність. Виховуйте, але не контролюйте кожен крок.

* Не підказуйте готового рішення, а показуйте можливі шляхи до нього і час від часу розбирайте з дитиною його правильні й хибні кроки на шляху до мети.

*Не пропустіть того часу, коли досягнуто перший успіх.

Ніколи не чекайте особливого випадку хвалити дитину за кожен вдалий крок. Дуже важливо хвалити не взагалі, а конкретно. Не “ ти в мене молодець ”, а обов'язково “ ти поступив добре, тому що...”, і обов'язково дайте відчути свій настрій — у даному випадку це радість успіху дитини.

*Зробити своєчасно їй зауваження. Відразу дати оцінку вчинку і зробити паузу — дати усвідомити почуте. Будь-яке зауваження потрібно робити відразу після помилки.

*Оцінювати вчинок, а не особистість!

На жаль, якраз у цьому пункті закладена найпоширеніша і важка батьківська помилка. “ Ти — поганий ” (оцінка особистості) звучить замість більш вдалого в цій ситуації ” ти вчинив погано ” (оцінка вчинку). І необхідно конкретно пояснити, у чому, власне, помилка, чому в даному випадку дитина вчинила неправильно.

*Після зауваження обов'язково доторкніться до дитини і тим самим дайте відчути, що співчуваєте її помилці, вірите в неї, що ви хорошої думки про неї, не дивлячись на помилки.

* Виховання повинно бути поетапним.

* Виховання повинно бути жорстким, але добрим.

У цьому і полягає суть своєчасності виховання. Не потрібно мучитися хибним вибором — який спосіб виховання кращий: жорстокість або доброта, авторитарність або лібералізм — і те, і інше рівно віддалене від суті ефективного сучасного виховання дітей у сім'ї. Усе добре в свій час, і потрібно вміти застосувати різні методи у відповідності з конкретною ситуацією. Тоді й виховання буде своєчасним.